۱۳۹۸ شنبه ۳ فروردين
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1397/01/28 فرهيختگان دلايل عدم توسعه متوازن شرق و غرب كشور را نگارش كنند
فرهيختگان دلايل عدم توسعه متوازن شرق و غرب كشور را نگارش كنند
استاندار خراسان جنوبي، كه صبح امروز در دهمين كنگره انجمن زئوپلتيك ايران و دومين همايش ملي جغرافيا و برنامه ريزي مناطق مرزي ايران سخن مي گفت با بيان اين مطلب، افزود: انتظار مي رود فرهيختگان و صاحبان انديشه و قلم دلايل ، تبعات و چگونگي حذف و راهكارهاي چرايي عدم توسعه متوازن شرق و غرب كشور را به خوبي نگارش كنند.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري ، استاندار خراسان حنوبي، به محورهاي تخصصي اين كنگره اشاره كرد و ادامه داد: مباحثي كه در اين كنگره مطرح خواهد شد قطعاً جداي از موضوعاتي است كه به صورت معمول و مرسوم در كارگروه ها و كميسيون هاي تخصصي در سطوح استاني و ملي طرح مي گردد.
دكتر مروج الشريعه، با اشاره به اينكه نتايج اين كنگره مي تواند نقش اساسي براي تصميم گيران و سياست گذاران در بخش هاي مختلف ايفا نمايد ،افزود: صاحبان مقالات در اين كنگره مي توانند در طول سال در كارگره هاي تخصصي استان شركت كرده و به طرح مباحث مرتبط بپردازند.
مقام عالي دولت در استان، به شوراها و كارگروه هاي مختلف توسعه اي در سطح ملي و استاني اشاره كرد و ادامه داد: شوراي توسعه امنيت شرق و غرب كشور به رياست وزير كشور، كارگروه منطقه 5 كشور ، كارگروه مطالعات توسعه كريدور شرق و جلساتي از اين دست همگي براي ارائه راهكارهاي عملي براي رسيدن به توسعه در منطقه استراتژيك شرق كشور ، تشكيل شده است.
مروج الشريعه، با بيان اينكه اين كارگروه ها آنگونه كه مورد انتظار است نتوانسته اند به اهداف خود در حوزه توسعه متوازن دست پيدا كنند، افزود: ارائه راهبردهاي توسعه اي بر مبناي منابع و ظرفيت هاي منطقه اي از جمله امور مهمي است كه مي تواند در اين كنگره مورد بحث و تبادل نظر قرار گيرد.
وي ادامه داد: اگر قرار است در الگوهاي توسعه تقليد و تكراري صورت گيرد همه جوانب مد نظر قرار گيرد چرا كه توسعه منطقه اي بدون در نظر گرفتن فرهنگ ، توانمندي هاي بومي، تقسيمات كشوري و نيز ضرورت هاي منطقه اي در اين زمينه نمي تواند به هدف برسد.
استاندار خراسان جنوبي، ژئوپلتيك منطقه اي و تقسيمات كشوري را از مباحث قابل بحث در اين كنگره دانست و تصريح كرد: امروزه تقسيمات كشوري بدون در نظر گرفتن ضرورت پرداختن به آن هزينه هاي زيادي را به بدنه نظام و دولت تحميل كرده و نتوانسته آنگونه كه مورد انتظار است زمينه هاي توسعه را فراهم نمايد.
مروج الشريعه، خاطر نشان ساخت: اعتباراتي كه صرف هزينه هاي ناشي از تقسيمات كشوري شده و مي شود مي توانست در بخش زيرساختي از جمله ايجاد اشتغال مورد استفاده قرار گيرد، اين در حاليست كه در حال حاضر بخش اعظمي از اعتبارات كشور در حوزه اعتبارات جاري هزينه مي شود بجاي اينكه در حوزه هاي عمراني و زيرساختي مورد استفاده قرار گيرد.
وي توجه به داشته هاي منطقه اي را از ملزومات توسعه دانست و تصريح كرد: امروز منطقه شرق كشور شامل استان هاي سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي و خراسان رضوي داراي ظرفيت ها و توانمندي هاي فرهنگي ، اقتصادي و زيرساختي فراواني است كه مي تواند در توسعه متوازن مورد توجه قرار گيرد.
مقام عالي دولت در استان، ادامه داد: در اين سه استان 10 ميليون نفر جمعيت ساكن هستند ،اين در حاليست كه 2 ميليون هكتار اراضي زيركشت با 11 ميليون تن محصولات زراعي و باغي ، 7680 واحد صنعتي و معدني در كنار 8 ميليون راس دام سبك و سنگين تنها بخشي از ظرفيت هاي اين منطقه است.
مروج الشريعه، با بيان اينكه اين كنگره مي تواند در زمينه نگهداشت و استفاده بهينه از سرمايه هاي زيرساختي و كاركردي راهبردهاي اساسي ارائه نمايد، افزود: اين كنگره مي تواند در ارائه برنامه هاي بلندمدت توسعه در افق هاي 30 تا 50 ساله نيز برنامه ارائه نمايد.
استاندار خراسان جنوبي، با اشاره به اينكه تاكنون هرگز راجع به اين داشته ها و تبديل آنها به احسن اقدامي جدي صورت نگرفته است ، افزود: باتوجه به افت منابع آب زيرزميني ، تامين آب شرب ، كشاورزي و صنعتي استان از مهمترين اولويت هاي اين استان و منطقه است كه اين كنگره مي توانددر ارائه الگوهاي عملي استفاده بهينه از منابع آبي در اختيار و راهكارهاي تامين آب ، مسئولين را كمك كند.
مروج الشريعه، با بيان اينكه در حال حاضر 485 روستا بوسيله تانكر آبرساني مي شوند، افزود: برداشت بي رويه از سفره هاي آب زيرزميني امروز استان را با چالشي اساسي در اين زمينه روبرو ساخته كه برون رفت از آن نيازمند برنامه اي علمي و عملي است.
مقام عالي دولت در استان ، تثبيت جمعيت در نقاط شهري و روستايي را از ديگر راهبردهاي مهم توسعه منطقه اي دانست و تصريح كرد: در سفر مقام معظم رهبري در سال 78 به شهرستان نهبندان ايشان دستورات و تاكيدات بسيار مهمي در توسعه اين منطقه فرمودند و تا كنون اقدامات مناسبي نيز صورت گرفته است.
مروج الشريعه ، بابيان اينكه تاكنون بالغ بر 55 ميليارد تومان در اين شهرستان اعتبارهزينه شده است، افزود: با توجه به عمق مشكلاتي كه در اين منطقه وجود دارد هنوز كارهاي انجام نشده اي وجود دارد كه بايد به انجام برسد.
وي با بيان اينكه تثبيت جمعيت در اين منطقه از اولويت هاي كاري است كه بايد دنبال شود، گفت: جلوگيري از مهاجرت خصوصاً در شهرهاي مرزي مي تواند به امنيت پايدار در اين منطقه كمك كرده و از هزينه هايي كه براي ايجاد امنيت هزينه مي شود تا حد قابل توجهي بكاهد.
وي توسعه متوازن منطقه شرق كشور را مورد تاكيد ويژه قرار داد و افزود: از فرهيختگان و صاحبان انديشه انتظار مي رود كه دلايل ، تبعات و چگونگي حذف و چرايي عدم توسعه متوازن در منطقه شرق و غرب كشور را به خوبي نگارش كرده و آن را تبيين نمايند.
 
 
تعداد بازدید: 16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، خيابان امام موسي صدر شرقي، استانداري خراسان جنوبي
پيام گير: 32386000(056)     دورنگار: 32386190(056)
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal